Medicininiai rūbai – įvadas
Įdėmiai apžiūrėjus rūbą galima daug pasakyti apie jo savininką ir jo veiklos srytį. Pastebėjus žmogų dėvinti baltą chalatą visiems iškart tampa aišku, be aikiaregio pranašysčių, kad šis asmuo yra medicinos srities atstovas. Profesionalumą atitinkanti apranga visuomet išskirdavo gydytojus iš bendros žmonių masės. Įdomu tai, kad šiuolaikiniai medicinos chalatai ir kostiumai labai skiriasi nuo tų, kuriuos vilkėjo senovės gydytojai. Kaip atsirado, kam buvo sugalvota medicininė apranga? Tam, kad būtų surastas atsakymas į šį klausimą reikėtų sugrįžti į tolimą praeitį ir išsamiai išstudijuoti idomią ir patrauklią medicininių rubų atsiradimo istoriją.
Pirmieji medicininiai rūbai
Pirmoji medicininės aprangos rūšis buvo sugalvota dar Romos Imperijos laikais. Tais metais gydytojo profesija buvo viena iš gerbiamiausių. Romos gydytojai, gydydami žmones, turėjo pakankamai mažai žinių. Pagrindinę informaciją apie vieną ar kitą liga dažniausiai imdavo iš Hipokrato knygų. Būtent iš šio graikų genijaus knygų romiečiai sužinodavo apie tai, kad daugybė pavojingų gyvybei ligų yra perduodamos per artimą žmonių kontaktą. Kaip neužsikrėsti paciento apžiūros metu? Šiam atvejui ir buvo sugalvotas apsauginis kostiumas.
Tai buvo ilga tamsi suknelė-tunika, pakankamai lengvo siuvimo, su stora apykakle ir siaurais rankogaliais. Gydytojo veidas buvo uždengiamas storu audinu, ant nosies buvo uždedamas specialus snapas, kurio viduje buvo speciali kamera skirta dezinfekuojančioms priemonėms. Rankos buvo uždengtos pirštinėmis. Idomiausia yra tai, kad apžiūros metu gydytojas neliesdavo paciento, padedamas ilgo pagalio jis tik informuodavo apie negalavimus ir gydymo metodus.
Nusipirkti medicininę aprangą paprastoje parduotuvėje buvo neįmanoma. Romos gydytojai užsisakydavo iškart keletą medicininių kostiumų ir profesionalių siuvėjų, prieš tai patikrinę medžiagos kokybę. Po sunkiai sergančio paciento apžiūros (ypač per mirtinų epidemijų proveržį) gydytojas atiduodavo savo kostiumą sudeginti.
Medicininiai rūbai egzistavę viduramžiais beveik pilnai sutapo su prieš tai buvusiais Romos Imperijoje. Tais laikais po visą pasaulį keliavo maras, cholera, sifilis ir daugelis kitų nežinomų mirtinų ligų. Tam, kad gydytojai būtų apsaugoti nuo užkrėtimo jiems buvo siuvami didelių gabaritų drabužiai, kaukės su ilgais snapais. Iki šiol nėra įrodyta, ar ši medicininė apranga apsaugodavo nuo užkrėtimo. Tačiau gydytojų išorės išvaizda buvo bauginanti, kažkuria prasme jų išvaizda priminė demoną arba magą.
Vėliau buvo pakankamai madinga gydytojams vilkėti aptaškytus krauju apsiaustus. Pagal tokią medicininę aprangą buvo galima suprasti, kiek gydytojas yra patyręs ir žinantis. Absurdiška, tačiau kuo purvinesnis budavo gydytojo apsiaustas, tuo jis buvo prestižiškenis. Juk audinys visiems be žodžių įrodydavo, kad jo savininkas turėjo daugybę medicininių manipuliacijų.
Pirmieji balti chalatai
Kelis šimtmečius gydytojo medicininiai rūbai nesikeitė. Reikia pabrėžti tai, kad gydytojų aprangos negalima pavadinti sterilia ir higieniška. Viskas pasikeitė XIX amžiuje. Gydytojai suprasdami, kad jų profesijoje yra svarbi švara ir patogumas, pakeitė savo aprangą į praktišką baltą apsiaustą. Vyriškas arba moteriškas chirurginis chalatas buvo užrišamas iš nugaros ne atsitiktinai. Karų laikotarpiu chirurgai turėjo labai daug darbo. Jeigu prireikdavo, tai gydytojus, kurie buvo su tokiu apsiaustu buvo pakankamai lengva greitai perrengti.
Vėliau atsirado nauja gydytojų medicininė apranga skirta vyrams, kostiumą sudarė striukė ir kelnės. Toks aprangos tipas pasirodė patogesnis ir praktiškenis negu paprastas chalatas. Laikui bėgant kelnėmis pradėjo naudotis ir moteriškos lyties atstovės dirbančios medicinos sferoje.
Šiuolaikinė mada medicinos srityje
Pagaliau mada pasiūlė labai didelį profesionalios medicininės aprangos pasirinkimą. Šiuolaikiniai medicininiai rūbai yra patogūs, praktiški, pagaminti iš kokybiškų audinių. Gydytojus džiugina ir didelis spalvų pasirinkimas. Norint, galima pasirinkti žydrą, juoda arba rožinį darbinį kostiumą. Tokia inovacija nėra bėgimas paskui mados tendencijos, o veikiau svarbi būtinybė. Balti chalatai, be savo savybės greitai išsitepti, vargina akis, negatyviai veikia regėjimą.
Anksčiau kiekvienas kostiumas gydytojui buvo siuvamas individualiai, pagal užsakymą. Visi variantai buvo vienodi ir niūrūs. Šiandien, be papildomų sunkumų, pavyks nusipirkti vienkartinį arba kasdienį gydytojo chalatą pasirienkant patinkantį stilių, apsilankius artimiausioje vaistinėje. Norint, medicininę aprangą galimą užsakyti internetu, mažmeniniu arba didmeniniu būdu.